بندر پرواز آمریکا ممنوعیت آمریکایی خطوط هوایی

بندر: پرواز آمریکا ممنوعیت آمریکایی خطوط هوایی الکترونیکی اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی آرامش نسبی در بازار ارز

روز گذشته بعد از ۸ روز افزایش، شاخص بازار ارز عوض کردن مسیر داد و به ابتدای کانال ۴ هزار و ۶۰۰ تومان نزدیک شد. در چهارمین روز هفته، دلار با ۵۰ تومان کم کردن

آرامش نسبی در بازار ارز

آرامش نسبی در بازار ارز

عبارات مهم : بازار

روز گذشته بعد از ۸ روز افزایش، شاخص بازار ارز عوض کردن مسیر داد و به ابتدای کانال ۴ هزار و ۶۰۰ تومان نزدیک شد. در چهارمین روز هفته، دلار با ۵۰ تومان کم کردن به قیمت ۴ هزار و ۶۰۵ تومان رسید. به گفته فعالان، زیاد کردن عرضه ارز در بازار بااهمیت ترین عاملی بود که جهت قیمت دلار را عوض کردن داد؛ افت دلار در شرایطی صورت گرفت که تقاضاهای جدیدی نیز وارد بازار شده است بودند؛ در گیر و دار زیاد کردن عرضه و ورود تقاضای تازه قیمت با چندینه رفت و برگشت قیمتی در مرز ۴ هزار و ۶۰۰ تومان مواجه شد. روند قیمت دلار در روز گذشته را می توان در سه بخش بررسی کرد؛ پیش از شروع بازار در معاملات پشت خطی، نیمه اول روز تا ساعت ۱۲ ظهر، نیمه دوم روز بعد از ساعت۱۲ ظهر.

ساعات انتهایی روز دوشنبه (بین ۱۰ تا ۱۲ شب): اگرچه معامله گران دلار دوشنبه شب در تالارهای مجازی برداشت روشنی از صحبت های مدیر جمهوری نداشتند، با تصور آنکه ممکن است روز سه شنبه عرضه بازارساز گسترده تر شود، در لاک دفاعی قرار گرفتند. این عنوان موجب شد که قیمت دلار در معاملات پشت خطی کمی افت کند. در این میان، عده دیگری از معامله گران ترجیح دادند تا شروع روز سه شنبه صبر کنند و با مشاهده واقعیت های بازار موقعیت خرید و فروش خود را تعیین کنند.

آرامش نسبی در بازار ارز

نیمه اول روز (ساعت ۱۱ تا ۱۲ ظهر دوشنبه): تصور معامله گران مبنی بر احتمال زیاد کردن عرضه ارز موجب شد که قیمت دلار در ابتدای روز با قیمت ۴ هزار و ۶۱۵ تومان معاملات خود را شروع کند. این قیمت ۴۰تومان از قیمت بسته شده است روز دوشنبه کمتر بود. در معاملات امروزی در این ساعت قیمت زیر کانال ۴ هزار و ۶۰۰ تومان معامله می شد. همزمان قیمت حواله درهم در محدوده هزار و ۲۶۰ و با قیمت هزار و ۲۶۳ تومان شروع به کار کرد که کم کردن معناداری نسبت به روز دوشنبه داشت. در شرایطی که با این شروع عده زیادی در انتظار افت زیاد قیمت ها بودند، ورود بعضی تقاضاها زمینه رشد قیمت را فراهم کرد. حتی تا ساعت ۱۲ ظهر قیمت تا ۴ هزار و ۶۶۵ تومان نیز اوج رفت. بعد از رسیدن به این سطح، شاخص ارزی در مسیر متفاوتی قرار گرفت.

نیمه دوم روز (ساعت ۱۲ تا ۴ بعدازظهر): در نیمه دوم بازار، قیمت حواله درهم و دلار در ابتدا علی رغم روند یکدیگر حرکت کردند. در یکسو قیمت دلار از سقف ۴ هزار و ۶۶۵ تومان عقب نشینی کرد و تا ساعت یک بعدازظهر به قیمت ۴ هزار و ۶۳۰ تومان رسید. این در حالی بود که قیمت حواله درهم در این بازه زمانی زیاد کردن بیشتری را تجربه کرد و تا قیمت هزار و ۲۷۳ تومان رشد کرد. رشد درهم می توانست ترمز کم کردن قیمت دلار را بکشد، ولی از ساعت یک بعدازظهر درهم نیز راه کاهشی را در پیش گرفت تا شدت افت دلار تندتر شود و قیمت این ارز حدود ساعت ۲ بعدازظهر از کانال ۴هزار و ۶۰۰ تومان خارج شود. از ساعت ۲ تا ۴ بعدازظهر دامنه نوسانات دلار محدودتر شد و قیمت در مرز ۴ هزار و ۶۰۰ تومان چند نوسان رفت و برگشتی را انجام داد. در واقع قیمت در مرز ۴ هزار و ۶۰۰ تومان مقاومت می کرد و در نهایت نیز ساعت ۴ بعدازظهر توانست بالای این مرز و با قیمت ۴ هزار و ۶۰۵ تومان به کار خود آخر دهد. این در حالی بود که در مقاطعی حتی تا قیمت ۴ هزار و ۵۸۰ تومان نیز اوج رفت.

روز گذشته بعد از ۸ روز افزایش، شاخص بازار ارز عوض کردن مسیر داد و به ابتدای کانال ۴ هزار و ۶۰۰ تومان نزدیک شد. در چهارمین روز هفته، دلار با ۵۰ تومان کم کردن

۳ نشانه متفاوت در بازار ارز

روز گذشته، نشانه های متفاوتی در بازار ارز وجود داشت که برجستگی هر کدام می توانست قیمت را تحت تاثیر قرار بدهد. نخستین نشانه خبر از کم کردن می داد و آن زیاد کردن زیاد عرضه بازارساز بود. به گفته فعالان، روز سه شنبه از میانه روز قیمت دلار در بازار داخلی در مسیر کاهشی قرار گرفت، حال آنکه قیمت حواله درهم در مسیر افزایشی قرار داشت. به گفته یکی از بازیگران بازار، توجه به این توصیه بسیار حائز اهمیت بود؛ چراکه به ندرت پیش می آید این دو قیمت در جهت مخالف یکدیگر حرکت کنند؛ با این حال، این نشانه را می توان این گونه تفسیر کرد که عرضه ارز و سطح مداخله بازارساز به اندازه ای اوج رفته بود که اثر درهمی را نیز خنثی می کرد. حتی در این ساعات تقاضاهای جدیدی نیز وارد بازار شد ولی تاب عرضه بازارساز را نداشت. به گفته یکی از بازیگران ارزی، روز سه شنبه صرافی های مجاز می توانستند با قیمت ۴ هزار و ۵۴۳ تومان از صرافی های بانکی اعلام شده است اقدام به خرید کنند و همین عرضه بود که به میان میدان رو به روی پاساژ افشار می آمد و قیمت را تحت فشار قرار می داد.

نشانه دومی که در بازار وجود داشت و از افت زیاد قیمت دلار جلوگیری کرد، ورود تقاضاهای تازه به بازار بود؛ مشاهدات میدانی حاکی از آن بود که افراد جدیدی در بازار با لهجه های متفاوتی حضور یافته بودند. یکی از این افراد، هر گونه تقاضای فروشی را پاسخ می داد و زیاد فروشندگان به او مراجعه می کردند. به نظر نمی رسید، این فرد قصد داشته باشد دلار خریداری شده است را بازگرداند. چنین خریدهایی در ابتدای روز قیمت ها را اوج برد ولی نتوانست روند کاهشی را عوض کردن دهد. با این حال، در صورت ادامه چنین خریدهایی در صورتی که سطح عرضه عوض کردن کند، احتمال زیاد کردن قیمت وجود خواهد داشت.

آرامش نسبی در بازار ارز

نشانه سومی که تفسیرهای متفاوتی را در بازار به همراه داشت، کم کردن فاصله قیمت خرید و فروش دلار در معاملات نقدی و فردایی بود. در واقع در حالی این فاصله در روزهای گذشته به بالای ۵۰ یا حتی ۱۰۰ تومان رسیده بود، این اختلاف در روز سه شنبه به حدود ۱۰ تا ۲۰ تومان رسید. به عنوان مثال، زمانی که قیمت دلار به ۴ هزار و ۶۰۰ تومان رسید، قیمت این ارز در معاملات فردایی در میانه محدوده ۴ هزار و ۵۸۰ تومان قرار داشت. بعضی کم کردن این فاصله را به فال نیک گرفتند.آنها اعتقاد داشتند که این کم کردن فاصله نشان دهنده برگشت ثبات قیمتی به بازار هست. در واقع، معامله گران فردایی به قیمت های تازه بازار اعتماد کرده اند؛ بنابراین در نزدیکی سطح قیمت های نقدی اقدام به خرید می کنند؛ این در حالی بود که دسته دیگری باور داشتند، ممکن است فردایی ها باور داشته باشند، قیمت دلار در کف خود قرار گرفته است.

اظهارنظرهای رسمی در مورد دلار

روز گذشته، مدیر کل بانک مرکزی اعلام کرد، زیاد کردن قیمت ارز در هفته های اخیر، ارتباطی با سیاست تک نرخی کردن ارز ندارد.به گزارش خبرگزاری صداوسیما، ولی الله سیف اعلام کرد: جهت عملیاتی شدن یکسان سازی قیمت ارز، ما نیاز به اطمینان از وجود کانال های بانکی کافی داریم؛ درحالی که الان وضع کانال های بانکی مطلوب نیست و یکی از پیش نیازهای این امر، زیاد کردن سرعت در اتصال شبکه بانکی کشور عزیزمان ایران به شبکه های بانکی بین المللی و پذیرش استانداردهای بانکی بین المللی است.

روز گذشته بعد از ۸ روز افزایش، شاخص بازار ارز عوض کردن مسیر داد و به ابتدای کانال ۴ هزار و ۶۰۰ تومان نزدیک شد. در چهارمین روز هفته، دلار با ۵۰ تومان کم کردن

وی در بخش دیگری از صحبت های خود، راجع به روند حرکتی قیمت ارز گفت: آینده نگری ما این است که با توجه به سیاست ها و کارها بانک مرکزی در روزهای اخیر و کم کردن التهابات جامعه این روند، کاهشی خواهد شد و به تعادل ماه های گذشته باز خواهد گشت. وی افزود: روند ۴ تا ۵ سال گذشته همین بوده که قیمت ارز در دو ماه آذر و دی زیاد کردن یافته و در اسفند متعادل می شود و مردم باید توجه کنند که کسی نمی تواند از سرمایه گذاری در بازار ارز سود ببرد و سود سپرده گذاری در نظام بانکی ما از درگیر کردن منابع مالی در بازار ارز زیاد هست. مدیر کل بانک مرکزی همچنین در رابطه با احتمال اخلال نقش پتروشیمی ها در بازار ارز نیز گفت: پتروشیمی ها با بانک مرکزی هماهنگ هستند و ارز خود را به شبکه صرافی های مجاز بانک مرکزی تحویل می دهند، ولی باید بدانند هرگونه عدول از مقررات نظام بانکی موجب برخورد قانونی بخش نظارتی بانک مرکزی می شود.

در کنار این، روز گذشته، سخنگوی قوه مجریه نیز با تاکید بر اینکه دولت از زیاد کردن قیمت ارز به هیچ عنوان نفعی نمی برد، گفت: جهت دولت منافع ملی و اقتصاد کشور از همه موارد مهم تر است و بانک مرکزی مساله زیاد کردن قیمت ارز را پیگیری می کند. به گزارش «ایرنا» محمدباقر نوبخت، عنوان کرد، اگر قیمت ارز در درازمدت اوج بماند، تورم ایجاد می کند در صورتی که یکی از اهداف دولت کم شدن قیمت تورم هست. وی توضیح داد: بعضی افراد اندوخته ای دارند و بی میل نیستند، دلار زیاد کردن یابد، ولی زیاد کردن قیمت ارز حبابی است و ما دلواپس هستیم که این افراد متضرر شوند. وی تصریح کرد: دیر یا سریع با سیاست های بانک مرکزی و دولت نوسانات غیرمنطقی و هیجانی فروکش خواهد کرد.

آرامش نسبی در بازار ارز

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: بازار | مرکزی | کانال | دوشنبه | دوشنبه | روز گذشته | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs